Není problém i v ceně souprav hodin, které by bylo potřeba koupit? Jinak souhlasím s uvedeným, ono by se to dalo udělat i tak, že hráč, kterému dojde čas, musí nuceně pasovat třeba. Ze šachů jsem zvyklý na časový limit s přídavkem za tah, například u rapid 12 minut plus 5 sekund na tah a není s tím problém. Varainta, že by čas se odpočítával až po nějaké době, se mi nelíbï, protože i u Scrabble by mohlo být taktické některé tahy zahrát velmi rychle a čas na hodinách ještě získat.
šachové hodiny
Přidat příspěvekAhoj, k tématu šachových hodin, které bylo otevřeno na sněmu… …“šachové” hodiny v dnešní době jsou přístroj, který umožňuje mnoho režimů. Např. čas na tah jako hrajeme nyní, čas na celou partii (v Americe se hraje např. formát, že při vypršení času na partii dotyčný hráč neprohrává automaticky, ale za překročený čas se mu odečítají body – nejsem si jistý, kolik bodů se odečítá za jak dlouhý časový úsek, ale to by se dalo nějak stanovit a časem třeba i vychytat). Forma předejití “rezolutní” prohře na čas může být třeba i kombinace obou faktorů. Např. 15 minut na partii + 20 sekund na každý tah. Tyto režimy fungují různě, ale jedna z možností: máte 20 sekund na tah a od 21.sekundy se vám začíná odečítat z času na partii. To znamená, že v momentě, kdy “vyplýtváte” oněch nadstavbových 15 minut, pořád máte např. 20s (samozřejmě ten limit jde určit jakkoliv, třeba 30s, aby to nebylo tak brutální) na každý tah, takže neprohráváte na čas hned automaticky…
…ale zpět na začátek: existují i režimy s časem na tah, vše je digitální, nemusíme řešit: “Stihl to zmáčknout včas nebo ne?” Prostě buď zbylo na časomíře 0:00 nebo 0:01 (případně i desetiny). Tuším, že v té debatě, co tu byla a nějak vyšuměla, se “zavrhly” mobily, ale určitě jsou aplikace, které by uměly všechny tyto režimy…
…jak padlo na sněmu – je to nejspíš “problém” a otázka, která není úplně žhavá a je čas na její vyřešení. Ale myslím, že to zároveň je téma, které stojí za diskuzi…