29. 06. QT Soběsuky (u Kroměříže) Info Přihlášení Přihlásit
27. 07. QT Pardubice Info Přihlášení Přihlásit
24. 08. QT Třinec Info

Partiář

Pomocí partiáře se vede záznam o partii - zapisují se na něj slova, bodové hodnoty a skóre hráčů. Aktuální verzi si můžete stáhnout ve formátu MS Excel nebo v pdf formátu.

Slovníky

Pro scrabble se používají dva slovníky - Blex a Novex, oba ve variantách klasik a plus. Obsahují seznam slov povolených pro hru Scrabble dle pravidel ČAS. Varianta klasik nepovoluje skloňování, povolen je pouze první pád od všech kategorií. Ve variantě plus jsou přípustné všechny pády, navíc ještě přechodníky u sloves. V současné době se na turnajích hraje výhradně varianta plus.

Blex

Blex obsahuje slova o délce 2-5 písmen. Elektronická verze je k dispozici pro verzi klasik Blex-klasik, je volně přístupná. Slovník Blex-Klasik obsahuje 34263 slov, ve slovníku Blex-Plus jich je 55378.

Novex

Slova délky 2 až 9 písmen obsahuje slovník Novex, který je k dispozici v elektronické formě. Nikoliv však jako seznam slov, nýbrž jako vyhledávací program, který zodpovídá dotazy na přípustnost konkrétních slov. V oblasti slov do 5 písmen Novex odpovídá slovníku Blex-Plus. Pro slova dlouhá 2 až 9 písmen je na oficiálních turnajích ČAS slovník Novex jediným pramenem, tj. podezřelá slova se hledají pouze v něm, a to i při odvolání k hlavnímu rozhodčímu.

Novex stojí 300 Kč ve verzi Klasik a 600 Kč ve verzi Plus (tato verze obsahuje i kompletní verzi Klasik). Objednat si ji můžete u Petra Vetešníka na adrese slovnik.novex@centrum.cz , případně vetesnik@centrum.cz. Na autorových stránkách také najdete demoverzi.

Novex-Klasik obsahuje cca 768 tisíc slov, Novex-Plus cca 1 milión 217 tisíc slov.

Dubov

Pro pořadatele turnajů napsal Petr Kaňovský program, který je možné použít pro losování i výpočet pořadí.

Stáhněte si:

  • Dubov.zip –– programové (exe) soubory stačí zkopírovat na počítač, není třeba nic instalovat.
  • KOEF.txt -- aktuálni koeficienty TurČAS
  • readme_dubov.pdf -- návod na přípravu a zpracování

Výstupy (párování a pořadí) jsou ve formátu html nebo txt.

Hláskování písmen

Doporučené hláskování písmen v html a v pdf formátu. Dříve se používalo pro hláskování žolíků, nyní se hláskovací tabulka se používá hlavně při soutěžích v opisovaném Scrabble.

Scrabblové hodiny

Scrabbblové hodiny slouží k měření času na tah. Lze s nimi odměřit 1, 2 nebo 3 minuty, standartní doba na tah jsou dvě minuty. O zbývajícím čase informují pomocí pípání a blikání, hráč tedy ví, kolik času mu zbývá do konce tahu.