27. 04. T Třinec Info
18. 05. QT Hradec Králové Info
19. 05. LIGA Hradec Králové Info

Stav českého Scrabble

Přidat příspěvek

Zpět
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Slovník podle mě může být bez problémů online pokud ho provozuje důvěryhodný provozovatel, například ČAS samotný. Nebo pokud je dostupný jako celek například v PDF, které je digitálně podepsané s časovým razítkem (ať je vidět ke kterému datu je platné). Jinak vydat tištěnou verzi může být problematické pro variantu PLUS neboť tvarů slov je hodně. Leda v nějaké kondenzované podobně, že máte základ a pak kategorii slova a tam můžete dohledat všechny povolená skloňování pro celou množinu slov. Dá se to ale omezit například pro slova do 6 znaků. Jinak vydat tištěný slovník není nic složitého. Klidně ho vysázím.

Já se teď snažím získat z UJČ seznam hesel.

Autor: Y | 16.05.2022 19:31 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Hezký den,
měl jsem na mysli TIŠTĚNÝ slovník. Internetový je pro scrabble nepoužitelný, protože v období po schválení takového pramene by mohlo docházet k úpravám u jednotlivých hesel, možná i k přidávání nových hesel. Toto nebude v našich silách kontrolovat. Je lepší mít jednoznačná a delší období neměnná pravidla a oželet několik slov.

Autor: Martin Sobala | 13.05.2022 22:12 | Reagovat
Předmět: Re: re: časomíra

Petře, hodiny se při námitce pozastavují (i na to máme krásné české slovo…); a dojde-li některému z hráčů čas, tento hráč passuje až do konce partie… to se mi na Slovensku ještě nestalo, tak jsem se na to raději podíval do tamějšího soutěžního řádu https://hramescrabble.sk/pravidla/sutpor-aktualny.pdf: „Ak sa pre meranie času používajú šachové hodiny a jednému zo súperov uplynie limit na hru (22 minút), tento hráč už nemôže položiť ďalšie slovo na hraciu dosku. Vždy po ťahu súpera vynechá ťah a stlačí súperovi hodiny. Ten pokračuje v hre štandardným spôsobom, až kým hra nie je ukončená predchádzajúcimi spomenutými spôsobmi.“

Autor: Tom R. | 10.05.2022 22:40 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Ad:
> 2) Co uděláme, když Ústav pro jazyk český zpracuje a vydá úplně nový tištěný slovník nahrazující (nikoli aktualizující) osmidílný SSJČ? Například s kategoriemi slov používanými v Akademickém slovníku současné češtiny na https://slovnikcestiny.cz/uvod.php

To už se stalo před několika lety (2009):
https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=_about

> Tato část obsahuje přes 102 000 slovníkových hesel. Vychází z hesláře školního vydání Pravidel českého pravopisu (PČP), Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost (SSČ), výběrově jsou do ní včleněna i hesla z Nového akademického slovníku cizích slov (NASCS), ze slovníků neologismů Nová slova v češtině 1, 2 a výrazy z poradenské databáze

Ta příručka defakto částečně nahrazuje SSJČ a částečně se na něj i odkazuje.

Mimojiné kešu tam je. Ale jako primární tvar je tam kešú (což podle mě už taky mimo), i když je tam uvedeno kešu jako akceptovatelné. Činel je tam taky zmíně v úzu.

Autor: Y | 10.05.2022 17:15 | Reagovat
Předmět: Re: re: časomíra

Tome, jak se ve světě řeší čas pří námitce? Hodiny se zastavují? A jak se řeší, když hráči dojde čas? Automaticky prohrál, či nuceně pasuje? Díky.

Autor: Petr Kaňovský | 10.05.2022 15:44 | Reagovat
Předmět: re: časomíra

„Hrát na dvě minuty je na ně příliš rychle a obtížné si na časomíru zvykají.“ Ve světě má každý hráč na turnaji scrabble na svou polovinu parttie 20 min. (takže může klidně 19 minut dumat nad jedním tahem, když zbytek stihne za zbývající minutu); tento formát převzali i Slováci. U nás případné zavedení téhož krom tradice komplikuje i fakt, že by se naráz všechny české scrabblové hodiny staly nepoužitelnými (a muselo by se investovat nemalé množství peněz do nákupu nových)… nějak z toho nevidím cestu ven. :{(>

Autor: Tom R. | 09.05.2022 23:27 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Na loňské odložené mistrovství jsem sehnala finanční příspěvek ve výši 10 000 Kč, nic nebrání ostatním snažit se také a pokusit se nějaký finanční příspěvek nebo i nefinanční, získat…

Autor: Jana Vacková | 09.05.2022 23:02 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Jano,
k tvé poslední poznámce “A mistrovství by mohlo být něčím výjimečným, co se prostor, ubytování, jídla atp. týká, aby to nebyl jen “další z turnajů”…”
máš jistě pravdu že by bylo fajn kdyby se to povedlo jak píšeš, ale je to jak říkal už kdysi dávno VK “o peníze jde přece vždy až v první řadě…” – a vzhledem k tomu, že jedinými zdroji financování pro ČAS jsou členské příspěvky ve výši pár stokorun na člena ročně a pak případné sponzorské dary, pokud se podaří nějaké vůbec získat, bohužel není finančně reálné udělat mistrovství “něčím výjimečným” byť bychom si to všichni jistě také přáli…

Autor: Petr Kuča | 09.05.2022 22:00 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Vyjádřím se nejen coby dlouholetý hráč, ale hlavně coby organizátor turnajů, vedoucí kroužku scrabble pro děti a klubu pro dospělé. Děti jsou kapitolou sama pro sebe, hrají si co chtějí, uznávají si co chtějí. Nově příchozí dospělí hráči často negativně hodnotí, že nevíme, co které slovo znamená. Další hráči mají problém s rychlostí hry. Hrát na dvě minuty je na ně příliš rychle a obtížné si na časomíru zvykají. Taky jim dělá problém zapisování. Velká část nováčků přijde jednou, odolnější párkrát a jen málokdo vydrží měsíce či roky. A to je ještě potřeba je motivovat, každý týden psát pozvánky 🙂. Bohužel to vypadá, že jsme se v podstatě stali uzavřenou skupinou, kam se moc nových lidí nejen nepodívá, ale hlavně nezůstane. Chtělo by to například nějakého Jarka Nohavicu, který by na každém svém koncertě oznámil, za týden, za měsíc se hraje turnaje tam a tam, přijďte . Nebo nějaký pravidelně se opakující pořad v tv. Ale co jsem mluvila se šachisty, oni sice měli o něco lepší propagaci, ale i tak to moc nepomáhá. Paradoxně největším problémem živého scrabblu, je hraní na herně. Je to pohodlnější a levnější. A mistrovství by mohlo být něčím výjimečným, co se prostor, ubytování, jídla atp. týká, aby to nebyl jen “další z turnajů”…

Autor: Jana Vacková | 09.05.2022 18:41 | Reagovat
Předmět: Jak hrát Scrabble lépe?

Bavme se ještě o jedné věci. Třeba k šachům existuje tisíce knih, videí a návodů, jak se naučit hrát šachy lépe. Co ale existuje ke Scrabble? Jak mají začátečníci hru uchopit, aby se neztratili jen v kvantu slov, ale dokázali hrát obstojně a to je motivovalo třeba i k těm turnajům? Není to podle mě jen o hraní partií, protože zvlášť při rychlém hraní na herně se člověk možná skrze jiné hráče naučí nějaká slova, která neznal, ale těžko posoudí, zda vůbec se svou znalostí zahrál tahy dobré či špatné a jak by se mohl posunout, když za 5-10 sekund pravděpodobně nejde ani všechno posoudit. Opisované Scrabble šlo do útlumu úplně, což je možná škoda, protože to mohl být jako jeden z prostředků, jak by se hráči mohli naučit hrát lépe, o strategii hry jsem pak nečetl vůbec nic.

Autor: Petr Kaňovský | 09.05.2022 09:53 | Reagovat
Předmět: Motivace hráčů

Přijde mi, že chybí motivace hráčů účastnit se turnajů, když si většina vystačí s hraním na internetu, případně doma či s přáteli. Proč by měli noví hráči cestovat po celé republice na turnaje, aby tam skoro celý den strávili hraním partií, z nichž pravděpodobně většinu prohrají, bez ohledu na pravidla přípustnosti, a motivace v postupu na MČR je menší, když přitom by bylo třeba se účastnit většiny turnajů, aby díky bodovému systému měli vůbec nějakou šanci? Možná s tím by se mělo začít – pouvažovat, jak zvýšit motivaci k účasti na turnajích. Ostatní otázky jsou samozřejmě legitimní, jen si nemyslím, že se radikálně zvýší počet hráčů, pokud se zruší BU.

Autor: Petr Kaňovský | 09.05.2022 07:42 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Hezký den všem.
Když jsem před dvaceti lety začínal, vadila mě kromě podivných slov i striktní pravidla a poměrně přísné tresty za herní chyby. Parta lidí v Pavučině a krása hry to přebily. Na slova jsem si zvykl. A těšil se na každou další středu mezi Pavouky:-)
Od té doby šla kvalita hráčů nahoru a pro nováčka je daleko složitější obstát na svém prvním turnaji tak, aby měl chuť jet na další. Konverzace typu “Co je bu?” “Nevím, ale vím, že to platí” tomu moc nepřidá.
Na novém slovníku bych byl ochoten spolupracovat. Většina práce (vzory a podvzory podstatných jmen, platné a neplatné rozkazy a trpná příčestí sloves apod.) už byla odvedena. Tím ale neříkám, že je rozumné začít hned. Vyhodit hesla platná jen na základě Akademického slovníku cizích slov je nesmírně složité, protože spousta tvarů odvozených z těchto hesel je povolená na základě jiných pramenů…
Teď otázky.
1) Chceme mít současné slovníky (prameny) napořád?
2) Co uděláme, když Ústav pro jazyk český zpracuje a vydá úplně nový tištěný slovník nahrazující (nikoli aktualizující) osmidílný SSJČ? Například s kategoriemi slov používanými v Akademickém slovníku současné češtiny na https://slovnikcestiny.cz/uvod.php
3) Jak vidíte stav českého soutěžního scrabble za deset let? Budou jezdit pořád stejní lidi s tím, že občas někdo skončí ze zdravotních či jiných důvodů?
4) Chodilo a vydrželo by více nováčků, kdybychom se obešli bez bu, pu, xu, ga, žé a jiných mazlíků a hráli srozumitelněji?

Autor: Martin Sobala | 08.05.2022 23:03 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Martin Kuča: Že je to týden práce po večerech nejspíš nikoho ani nenapadlo.

V tuto chvíli jsme ale v úplně jiné technologické situaci než ped 20 lety.

Díky zdroji jako je Akademický slovník cizích slovník není moc ucelný, není to ale vina autora slovníku, je to chyba volby zdroje, jak již bylo zmíněno. Slovník také ztratil kvalitu s časem, neboť čeština adoptovala mnoho nových slov.

Autor: Y | 07.05.2022 00:16 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Petr Vetešník: Divím se, že lidé, kteří mají očividně velkou lásku ke slovům nejsou schopni rozpoznat rozdíl mezi anonymem a pseudonymem. Já jsem podepsán, jako Y. Jak jsem již řekl, nemusí se Vám líbit, jak jsem podepsán, ale to nic nemění na faktu, že jsem podepsán. Realita se nemění podle toho, co se komu líbí a co ne.

Obsahově souhlasím, co jste napsal, můj názor také je, že Akademický slovník cizích slov byl špatná volba a pak slova jako oó, která jsou sice uvedena jak alternativní způsob zápisu, ale to samo o sobě znamená, že jsou řídce užívaná (je to implikováno a ne přímo uvedeno), upřímně nikdy mi zatím ani neukázal jediný literární výskyt oó (a že by mě to zajímalo) a sám jsem ho nebyl schopný nelézt. Naproti tomu činel je označený jako zřídka používané slovo zcela nesmyslně. Autoři Slovníku spisovného jazyka českého neměli technologii pro analýzu užívaných slov.

Petr Kuča: ocelotový je je v SSJČ. Upřímně nevím, co uživatel Tom sleduje.
norkový vs norčí
ocelotový vs ocelotí

Ocelotí v SSJČ zmíněno není, ale to je prostě tím, že tam všechna slova explicitně jmenována nejsou. To je taky částečně chyba slovníky. Přivlastňovat se dá ke všemu.

Autor: Y | 07.05.2022 00:04 | Reagovat
Předmět: Rozšiřování slovníku

Petře Vetešníku, přesně to jsem se snažil naznačit, že přidání slov, ať už seznamu, seznamů nebo celého pramenu není otázka týdne práce po večerech, pokud to má být kvalitní a ucelené.
Navíc jak píšeš, je otázka, jestli to vůbec stojí za námahu pro těch pár desítek hráčů, co objíždějí turnaje.

Autor: Martin Kuča | 05.05.2022 22:24 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble - ocelot

formálně vzato – ocelot je pokud vím šelma a tedy má i kůži resp. kožich – tzn. je-li např. norkový kožich mohl by být i kožich ocelotový…

Autor: Petr Kuča | 05.05.2022 20:46 | Reagovat
Předmět: Re: nikdo není dokonalý... zkusme se tedy pohnout od slov a proklamací k něčemu konkrétnímu:

znovu připomínám, že Pravidla přípustnosti slov jsou závazná výhradně pro soutěže organizované pod hlavičkou ČAS, a hráči účastnící se těchto soutěží tato pravidla dobrovolně přijali hlasováním na Sněmech ČAS dobrovolně – při jakémkoli jiném hraní může každý samozřejmě pčijmout pravidla taková, jaké mu ajeho spoluhráčům vyhovují – třeba o házení mincí… – a ČAS mu do toho nemá co mluvit (a ani nijak nechce)
pokud by tedy “Z” (nebo kdokoli jiný) navrhlo změnu pravidel Pravidla přípustnosti slov, je potřeba dodržet následující zásady pro přpustnost slov:
a) přípustná jsou slova uvedená v Pramenech a slova z nich vytvořená/odvozená podle pravidel češtiny,
b) Prameny musí všechny být veřejně dostupné a přesně citovány, a případně musí být uvedena i jednoznačná kritéria která slova resp. kategorie slov z Pramenů jsou resp. nejsou přípustná,
c) musí být uveden i způsob aktualizace Pravidel – včetně začlenění dalších Pramenů, změny kritérií pro přípustnost slov z Pramenů, atd.
a hlavně – musí být k dispozici nástroj umožňující jednoduchou kontrolu přípustnosti daného slova v průběhu partie, jednoduchostí obsluhy srovnatelný se stávající aplikací NOVEX, a tento nástroj musí být dostupný všem (byť za rozumnou úplatu)
a to podstatné – toto vše výše uvedené musí někdo vytvořit a průběžně udržovat – a ČAS nemá ani kapacitu ani finanční prostředky aby to vlastnímí silami zajistil…
takže pokud máte zájem se do soutěžního hraní pod hlavičkou ČAS zapojit – přpiravte ucelený návrh nového řešení, včetně uvedení kdo co konkrétně připraví a zajistí a do kdy, a předložte tento návrh na Sněmu ČAS (bývá kolem konce každého roku) a když většina účastníků Sněmu to odhlasuje může to být přijato

Autor: Petr Kuča | 05.05.2022 20:43 | Reagovat
Předmět: Rozšiřování slovníku

Tome, vše je nutno dělat ručně. Slovo od slova. Já jsem novex dělal každý den minimálně 6, spíše 8 hodin, zhruba 9 roků. Automaticky lze sice dělat generování tvarů, ale ručně musíš určit rod, vzor a podobné. A musí to dělat někdo, kdo umí česky, rozuměj, kdo tomu rozumí. My jsme na to s panem Novotným byli dva. Já jsem vytvářel, on redigoval.
Výsledný polotovar se musí setřídit a několikrát zkontrolovat. Já jsem si to vždycky vytiskl a škrtal tvar po tvaru. Minimálně 3×.

Co se týká odstraňování, to dá ještě víc práce a ve výsledku napácháte spoustu chyb. To raději nezkoušejte.

A lidem na herně až na pár šťouralů je to, co je ve slovníku, jedno. Naštve je to pouze tehdy, když prohrají kvůli tomu, že jim není něco uznáno. A můžou hrát bez slovníku nebo s rozšířeným slovníkem.

Chyba se stala už před lety. Neměl být jako Pramen schválen Akademický slovník cizích slov. Proti slovům u něho a těm “oó” je nejvíc výhrad. Slovník odstranit nelze a oó si nenechte sebrat kvůli nějakému “Y”, které se neumí ani podepsat. Nějaká četnost výskytu slov nemůže být argument, podle toho slovník nikdo nevytvoří.

Slovníkovou databázi občas poskytnu někomu ke konkrétnímu účelu na základě smlouvy a za mírnou úhradu (když je něco zadarmo, nikdo si toho neváží). Nelze ji uvolnit pro volné použití. Jednak mám na prodej slovníku živnosťák a ročně jich pár prodám (což je malá odměna za skoro každodenní generování kódů při změnách hardwaru či softwaru uživatelů Novexu), a jednak netoužím po tom, aby se po republice toulalo něco, co lidová tvořivost předělala a stále je to prezentováno jako moje dílo.

Autor: Petr Vetešník | 04.05.2022 20:23 | Reagovat
Předmět: Re: Rozšiřování slovníku

Petře, kolik toho jde při tvoření slovníku dělat automaticky a kolik toho je potřeba dělat “ručně”, pokud se přidává nový pramen? Nevím, jak funguje určování vzorů / slovesných tříd. Pokud mám slovníkové heslo např.:

> činely, -ů m. pomn. (*činel, -u m., *činela, -y ž.)

dokážu z něj (a všech podobných) algoritmicky vygenerovat tvary? Zajímá mě, jestli je potřeba procházet heslo po heslu nebo jestli je potřeba procházet jen speciální případy (i těch bude spousta…).

Souhlasím s tím, že přidávání slov je problematické. Přemýšlel jsem, kolik práce by znamenalo přidání třeba toho Akademického slovníku současné češtiny, po jeho dokončení. Je to práce na měsíc nebo na rok?

Slovník ocení i ta tisícovka hráčů, co hraje na herně, vnímám tam větší dosah než jen pro soutěže.

Autor: Tomáš Kuča | 04.05.2022 13:38 | Reagovat
Předmět: Značky aut

Za mě by bylo asi ideální tam mít buď všechno nemít nic, ale upřímně nemám problém ani se současným stavem, zejména když vezmu v potaz

- bude hodně práce projít všechny možné kategorie, kterých by se to mohlo týkat, a nikdy to nebude všeobjímající
- co s odvozenými tvary (audina, škodovka apod.)
- a hlavně nemyslím, že by se do toho chtělo někomu pouštět, času na tom stráveného bude asi hodně

Mimochodem, v “právě” vytvářeném Akademickém slovníku současné češtiny se třeba audi/audina s malým písmenem vyskytují, takže bych se možná zeptal na ÚJČ, jaký k tomu mají oni postoj, než je paušálně vyřazovat… Pokud tedy jste se tam již nedotazoval.
https://slovnikcestiny.cz/heslo/audi/0/14152

Autor: Martin Kuča | 03.05.2022 13:10 | Reagovat
Předmět: Rozšiřování slovníku

Ahojte, náhodou jsem si všiml, že se asi chystáte slovník nějakým způsobem upravit. Mohlo by mi to být jedno, protože scrabble už dlouho nehraju. Z hlediska autora Novexu vám chci sdělit jediné. Pokud budete dělat úpravy, tak já vám s tím nepomůžu. Museli byste si to udělat sami.
Chystáte se otevřít Pandořinu skříňku. Jak jednou začnete měnit slovník ze zdrojů mimo Prameny, skončí to tím, že každé zájmové sdružení či sportovní klub, vědecké organizace apod. začne do slovníku tlačit svá slova, podle nich běžně používaná. Takové pokusy už tady byly. Pokud nebudete mít slova podložená Prameny, povede to ke zmatkům a hádkám.
Vybrali jste si zatím jenom značky aut a už vám vyjelo spoustu problémů (stačí si přečíst příspěvky níže).
Jistě, řešením by bylo, kdyby někdo z vás vytvořil nový Pramen, kde by byla slova taxativně vyjmenována (nejlépe včetně významů). Musíte vyřešit spoustu problémů: např. dát tam i již zaniklé značky, co se zdrobnělinami atd. Nakonec by to mělo projít nějakou odbornou oponenturou a poté by to měl schválit sněm.
A teprve teď vás bude čekat to nejdůležitější – vytvořit kompletní databázi všech tvarů od schválených slov.
Nastanou problémy – je slovo sklonné nebo nesklonné (např. žiguli), jakého je rodu, podle jakého vzoru se skloňuje atd. Až vyřešíte auta, začnete řešit potraviny, nápoje, rostlinky, zvířátka atd.
Stojí to za námahu pro těch pár desítek hráčů, kteří se účastní turnajů?

Autor: Petr Vetešník | 04.05.2022 12:18 | Reagovat
Předmět: Re: Značky aut

*předchozí příspěvek ne od Martin Kuča, ale od Y.

Jinak to stejně nebude tak snadné, colt nejspíš vyrábí pouze firma Colt, ale to slovo zobecnělo i tak.

Autor: Y | 03.05.2022 00:06 | Reagovat
Předmět: Re: Značky aut

S tím slovníkem cizích slov – tam to možná je uvedeno, ale nějak nevím, jestli ten slovník rozhoduje, že to slovo zdomácnělo a píše se malým. Podle mě se všechny názvy značek píšou velkým až na extrémní výjimky. To bychom se mohli začít bavit o značekách telefonů: nokia, huawei, samsung…

Podle mě nedává smysl název žádné značky vyjma těch značek, kdy dané jméno začalo preprezentovat danou věc, z patra: lux, karma, jar, botasky a pár podobných případů (možná zetor, tatra), kde to slovo skutečně zastupuje danou věc.

Jinak názvy chemických prvků, chemických sloučenin, slitin kovů, elemetnárních částic, fyzikálních jednotek, nerostů, hornin a vyvřelin, druhů zvířat (včetně plemen psů) a rostlin, nebezkých úkazů, mraků, počasí, ročních období, dnů v týdnů, měsíců, svátků, druhy sýrů, druhy salámů, druhy sladkostí, látek ty by tam měly všechny být.

Značky letadel ne. Stíhačka, letadlo, letoun atd. ano. Boing, Airbus ne.
Třeba ementál, gouda, hermelín jsou druhy sýra, ale President, Leerdammer, Madeland, Maasdammer jsou značky. Defakto se to dá asi rozlišit tím, že pokud daný výrobek vyrábí více nezávislých výrobců, tak to již není značka, ale jedná se o druh. To by tím pádem škrtalo tatru i zetor, ale lux, karma, jar, botasky atd.

Autor: Y | 02.05.2022 23:59 | Reagovat
Předmět: Změny ve slovnících

Ve finále by se musely odhlasovat výjimky z pramenů, což by znamenalo, že by rozhodčí musel číst nejenom heslo a kategorii, ale i význam a ještě přemýšlet, zda to či ono patří či nepatří do povolené množiny, případně méně zkušení by museli listovat, co je či není platné. Samozřejmě by bylo možné to udělat i výčtem, a ten předat i autorovi NOVEXu a BLEXu k zařazení, ale podle mě se tím vše zkomplikuje, když slovníky jsou pak používány i na internetové herně třeba. Buď by se změna měla udělat komplexní a na mnoho let dopředu, či žádná, když jednodušší přitom bude zařadit nové prameny, než rušit či omezovat některé stávající.

Autor: Petr Kaňovský | 02.05.2022 23:45 | Reagovat
Předmět: Re: Značky aut

Jo jasně, moje chyba :)
Tak předpokládám, že to je podobně zdomácnělé, resp. asi zobecnělé jako plzeň, míšeň apod. Vypadá to, že nejvíc (hlavně západní značky) jich bude ze Slovníku cizích slov, co jsem tak koukal, tak jenom na vo- tam je volha, volkswagen,volvo.
Já jsem zas chtěl ukázat, že podle mě je největší problém, že by to někdo musel udělat a že to nebude úplně triviální práce. Ideálně teda začít nějakou anketou mezi scrabblisty, jestli by o to vůbec byl zájem, aby to člověk nedělal zbytečně – vůbec netuším, jestli by o to byl zájem (plusem je, že by to bylo potom sjednocené, mínusem, že by se lidi mohli ptát, proč tahle kategorie (auta v tomhle případně) je taxativní, ale jiná (letadla, zvířata, rostliny, atd.) ne).

Autor: Martin Kuča | 02.05.2022 22:03 | Reagovat
Předmět: Re: Značky aut

Martin Kuča: Tady jsme se asi nepochopili, to není to žádná analýza, to jsou moje poznámky od ruky. :)

Můj názor je jinak spíš ten, že všechny vyndat (pokud nejsou jiné slovo). Chtěl jsem spíš demonstovat, že ty, které nejsou jiné slovo tam nemají co dělat. Ani nevím odkud se vzaly.

Autor: Y | 02.05.2022 21:33 | Reagovat
Předmět: Značky aut

Proti kterým všem pramenům jste to procházel?
Minimálně cuprum (měď, Nový akademický slovník cizích slov) a tata (japonské rohože, tamtéž), a tipuju i alpina a lada nejsou jen značky aut, ale i “normální” slova. To je to, čeho se právě obávám, že je potřeba to projít slovo po slovu proti všem aktuálně povoleným pramenům, přičemž ne všechny jsou digitalizované na internetu (navíc některé jen v PDF), takže to je náročnější (časově) práce než jenom porovnání toho korpusu, novexu a ssjč.
Nechci vám to shazovat, jako nějaký základ to může postačit, ale pokud to bude mít takhle zjevné chyby, tak vám to shodí hned, tipuju.
Btw. v nepovolených není to níže v diskuzi zmíněné lamborghini například.
A jak to vidíte s názvy, jako škodovka, tatrovka, gazík, džíp?

Autor: Martin Kuča | 02.05.2022 20:55 | Reagovat
Předmět: Značky aut

Nepovolené značky aut:
audi
bmw
ds
ferrari
hyundai
jaguar
jeep
kia
lancia
lexus
mazda
mini
nissan
peugeot
porsche
seat
subaru
suzuki
toyota
abarth
acura
alpine
ariel
buick
bentley
bugatti
cadillac
vauxhall
ssangyong
saturn
saleenn
radical
pontiac
pagani
oldsmobile
mclaren
maserati
lincoln
infiniti
hummer
holden
gumpert
fisker
datsun
daihatsu
daewoo
chrysler
caterham
daewoo
datsun
dodge
fisker
gmc
holden
hummer
isuzu
ktm
lotus
pagani
ruf
saleen
saturn
scion
smart
spyker
tvr

Autor: Y | 02.05.2022 19:04 | Reagovat
Předmět: Značky aut

Povolené značky aut:

alpina
citroen – nejdivnější, obsahuje přehlasované e: Citroën
cupra
dacia
fiat
ford
honda
chevrolet
lada
mercedes
noble – i jiný význam
opel
renault
saab
škoda – má i jiný význam
tata – má i jiný význam ale nespisovný (otec) nebo citoslovce
tatra
tesla – význam i jednotka
ultima
volvo

Autor: Y | 02.05.2022 18:57 | Reagovat
Předmět: Re: ustálenost pravidel přípustnosti

Petr Kaňovský: Odstranit třetinu slovníku je absurní představa nejspíš pro všechny. A to i pro mě, který navrhuje slovník upravit. Jak Vás tak obrovská změna napadla?

Pro představu varianta PLUS.
Cca 100 000 slov je cca 2.5% slovníku.
Pro slova do 6 písmen, těch je cca 120 000, tak 110 000 se mi ji jeví naprosto bez problémových. Cca 10000 jich projdu ručně, z těch se 90% ukáže jako tvary slov, které nejsou tolik používané, ale zní rozumně, tj. bych viděl reálně dopady do 1000 slov, možná jenom do 100. Co se týká přidání nových slov, tak tam bych to viděl v oblasti do 2-6 písmen obdobně.

Jinak v pramenech se dá částečně odrazit od Příručky UJČ:
https://prirucka.ujc.cas.cz/

Která obsahuje jak činel, tak kešu.

Autor: Y | 02.05.2022 18:22 | Reagovat
Předmět: ustálenost pravidel přípustnosti

Dobrý den, byť nyní soutěžně hrávám minimálně, pak vidím jako důležité, aby pravidla přípustnosti zůstala ustálená, byť určité prameny a určitá slova v nich uvedené mohou být problematické. Neumím si představit, že se nyní sejde nějaká skupina lidí na Sněmu a odhlasuje, že třetina stávajících slov neplatí a naopak přibyde třetina nových, byť by si člověk časem zvykl. Otevřenost slovníku přípustných slov je jinou věcí, nicméně množina pramenů je dána a pokud se zjistí chyba v NOVEXu, tak ji autor v další verzi opraví.

Autor: Petr Kaňovský | 02.05.2022 17:27 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Je to work in progress.

Zarazilo mě teď, že je tam třeba slovo gamer/gameři.

Autor: Y | 02.05.2022 15:05 | Reagovat
Předmět: stav českého scrabble

Upřímně mi SSJČ přijde i trochu politicky laděný slovník.
Určitě bude do nějaké míry poplatný době vzniku – proto tam jsou auta východní provenience jako gazík, volha a ne volvo/audi, kterých tady v té době bylo méně, nebo se o nich mohlo méně psát…

Podle mě je to hlavně otázka času – nikdo ze (současných) scrabblistů nemá chuť trávit čas tím, že by porovnal NOVEX s např. vámi zmíněnými korpusy a vytáhl seznam slov, která se liší (i třeba proto, že ta na to chce mít nějaké know-how jazykové, kvůli skloňování/časování apod., i databázové, aby to šlo sapoň částečně zautomatizovat). Evidentně jste už něco takového alespoň částečně dělal, tak můžete nějaký takový seznam slov (třeba 2-6 písmen) sem dát, abychom se mohli podívat, kolik toho je a zda to dává smysl, a může se rozvinout diskuze, jestli by byl zájem to udělat i na delšcíh slovech nebo naopak raději zachovat status quo.
Bavit se o jednotlivých slovech mi moc smysl nedává – například to vámi zmiňované žé je ve Slovníku cizích slov ve speciálním seznamu jazyků (kde jsou i běžnější jazyky – polština, khmerština, zulu apod.), vyškrnout pouze jedno slovo z něj je podle mě nesmysl – buď ten seznam vzít celý nebo naopak celý nevzít…

Co se týče těch aut, tak udělejte seznam aktuálně povolených značek aut a dejte ho na sněm k hlasování, zda ho chtějí hráči vyškrtnout… (osobně mi je dost šumák, jestli tam nebudou žádná, budou nějaká, budou všechna).

Autor: Martin Kuča | 02.05.2022 14:53 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Martin Kuča:

U těch značek mi to přijde zvláštní, protože žádná z nich nezdomácněla tak, aby se stala ekvivalentem automobilu, podobně jako se to stalo s luxem. Snad jidinou výjimkou je zetor, kde by se dalo uznat, že zetor byl v jednu dobu ekvivalentem traktoru, ale to podle mě už taky vyloženě neplatí. Tatra i fiat ze zmíněn v SSJČ i s malým, nejspíš byly v jednu dobu oblíbené, ale volvo nikoli. Úplně chybí porše, audi. Opel tam je, ale v SSJČ není. Upřímně mi SSJČ přijde i trochu politicky laděný slovník.
Pokud tam chceme dávat taková slova, tak tam rovnou můžeme dát lambo.

Já mám ve slovníku Y v tuto chvíli 3 313 450 slov která uznávám, a největší práce je upřímně sjednotit se s aktuálním slovníkem. Pro slova 2-6 jsem v tuto chvíli ekvivalentní Blex/Novex/Scrabblex, ale jenom díky tomu, že jsem přidal řadu nesmyslných slov (oó, oóó, žé, značky aut…) a naopak některá slova, která by tam měla být odebral (kešu, činel, hobit, ork…).

Co se týká slova činel, tak v SSJČ je označeno sice s hvězdičkou. Příručka UJČ ho normálně uvádí: https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=%C4%8Dinel
> poznámky k heslu: Ačkoliv jsou činely podle příruček pomnožné, v úzu se nezřídka objevují i tvary jednotného čísla (např. horní činel, malý bubínek s činelem), které nelze odmítat.

Pravděpodobně to souvisí s rozvojem hudebních aparatur, kde nejsou činely, ale skutečně jeden činel. Mimojiné i v době, kdy činely byly zásadně dva se zcela určitě o jednom z nich hovořilo jako o činelu.

Autor: Y | 02.05.2022 13:51 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Tom:
> ocelot platí, troll by si chtěl vykručet platnost slov “ocelotí” a “ocelotový”.
> Přičemž druhý z uvedených tvarů je totální nesmysl. Co by asi tak bylo ocelotového? Pomazánka?

No hezky pokračujete. Ocelotový je ve Scrabble platné sloto, máte ho v Novexu i Scrabblexu… v SSJČ.

Autor: Y | 02.05.2022 11:41 | Reagovat
Předmět: stav českého scrabble

Můžete přesvědčit pár členů ČAS (a myslím doslova pár, sněmu se většinou moc členů neúčastní poslední dobou) a navrhnout vytvoření komise a možnosti přidávat jednotlivě nějaké seznamy.

Současný konsenzus je, že přidávat jednotlivá slova, případně některé (neúplné) množiny slov hráči nechtějí, tak je stav, jaký je. A vyřazovat některá jednotlivá slova, i když krátká (oó například), je aspoň tedy z mého pohledu dost problematické – kde se určí ta hranice, aby z toho nebyla podobná bramboračka jako u kalibrované čáry a ofsajdu ve fotbale, kde se pak řeší centimetry…

Pokud máte zájem o databázi slov, zkuste pana Vetešníka, případně pana Novotného kontaktovat, je možné, že za dostatečnou finanční částku vám ji budou ochotni poskytnout, ale jak je zmíněno níže, strávili tím docela dost času, aby ho zveřejňovali zdarma.

Ad: A značky aut by se měly podle mě spíš vyhodit, ne? Jsou to vlastní jména s velkým písmenem (bod 5.3.2) a je jich tam jenom pár a to proč tam které jsou je mi záhadou.
Jednoduše protože autorům slovníku přišlo, že daný název auta dostatečně zobecněl a používá se v běžné mluvě, např (ze SSJČ).
Tatra, -y ž. název několika průmyslových závodů: T., národní podnik; (vagónka) T. Smíchov; — tatra, -y ž. automobil, popř. jiný výrobek zn. Tatra: koupit si tatru; služební t.; → expr. zdrob. tatřička, -y ž.

Problém s vyhozením je, že by bylo potřeba projít jednotlivé prameny a podívat se, která slova jsou významem značka auta s malým písmenem a nemají žádný jiný význam (opel, volvo), nebo které mají ještě jiný význam (škoda, mustang) a mají ve slovníku zůstat. Do toho se asi nikomu jen tak nebude chtít…

Autor: Martin Kuča | 02.05.2022 11:18 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Tome, ocelot platí, troll by si chtěl vykručet platnost slov “ocelotí” a “ocelotový”. Přičemž druhý z uvedených tvarů je totální nesmysl. Co by asi tak bylo ocelotového? Pomazánka?

Autor: Tom | 02.05.2022 08:57 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Hodně hráčů s vámi bude souhlasit, že současný stav není perfektní. Řešení problémů, které popisujete, naráží na to, jak to udělat, aby byl výsledek lepší než současný stav.

Pokud by o platnosti slov rozhodovali hráči, bude diskuzí jako je tato, nejspíš o hodně víc, názorů na to, co by mělo být ve slovníku je hodně. Teď se dá opřít o slovník, což zní líp než “nám to přidadá jako normální slovo, tak jsme si to odhlasovali”. Varianta hlasování je možná, ale hráči se rozhodli, že to nechtějí.

Volně dostupný slovník by byl fajn, ale kde ho vzít? Autoři Novexu věnovali netriviální množství času na vytažení slov z pranů, chtějí za to alespoň nějakou kompenzaci. ČAS nemá zdroje / vůli na to, aby slovník odkoupil a vydal volně ke stažení. Mohl by členské příspěvky zvednout o tisícovku a třeba za pět let (čísla si vymýšlím) slovník odkoupit a zveřejnit. Což celkem pochopitelně hráči též neodsouhlasí.

Dodržování pravidel přístustnosti je na velmi dobrě úrovni. Několik let byla možnost odvolání proti Novexu, pak se slovo dohledávalo v pramenech. Po několika letech, kdy myslím nebyl nalezený rozpor, se začal Novex používat jako autoritativní. Všechny příklady, které jste uvedl, mají podporu v pramenech a pravidlech přípustnosti.

  • činel je označený hvězdičkou. Hvězdička označuje slova zastaralá, tedy podle 5.1.1 nelze z uvedeného hesla jeho platnost odvodit.
  • není označené jako řídké, aurotirativní je pro to samotný slovník, ne jiné korpusy.
  • Uvedené značky jsou uvedené ve slovníku s malým písmenem. Podle autorů “zdomácněly” podobně jako třeba Lux, což je původně název firmy, dnes už běžně používané slovo, případně mají jiný význam.

Snad jediné problematické jsou předpony do- a zvířecí přípavná jména. Varianty jsou odvodit je vždy (stejně jako třeba pro předponu ne-) nebo používat jen ty, co jsou ve slovníku explicitně. V prvním případě vzniknou slova, která budou zpochybňovaná, ve druhém některá budou chybět. Obě varianty mají své nedostatky, hráčům přišla lepší ta druhá.

Korpusy, na které odkazujete, při rozhodování o platnosti slov neexistovaly. Dnes by možná dávalo smysl nahradit jimi některý z pramenů. Nevím, jestli to nenarazí na nějaký praktický problém. Napadá mě odvozování slov. Je žádoucí, aby platilo i ocelotům a všechny další tvary, pokud v seznamu bude ocelot. Jsou na to dostatečně otagované? Nebudou tam chybět odborné výrazy, které se v publistice tolik nepoužívají? Najde se někdo, kdo by vytvoří z korpusu seznam slov?

Autor: Tomáš Kuča | 02.05.2022 00:18 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Martin Kuča: A značky aut by se měly podle mě spíš vyhodit, ne? Jsou to vlastní jména s velkým písmenem (bod 5.3.2) a je jich tam jenom pár a to proč tam které jsou je mi záhadou.

Autor: Y | 01.05.2022 22:39 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Martin Kuča: Podle mě je základ, aby byl slovník veřejný. Pak nebude problém, aby každý rok zájemci přinesli návrhy na změny a ty se schválily nebo zamítly.

Nejspíše by bylo nutné ustanovit komisi jak říkáte. Ta nebude muset sám o sobě nic dělat, pouze se jednou za čas sejít a hlasovat. Nepřijde mi to nijak zvlášť složité. Nemyslím si, že by bylo rozumné hlasovat o každém slově, spíše o balíku slov, ale o nějakých krátkých slovech dává možná smysl hlasovat jednotlivě. Případně uplatnit klasický protinávrhový způsob. Někdo přijde s balíkem x slov, ale a někdo přinese protinávrh hlasovat jen o části, o které si myslí, že je průchozí.

Autor: Y | 01.05.2022 22:32 | Reagovat
Předmět: Re: nikdo není dokonalý...

Souhlasím, ale mám zásadní výhradu, aktuální stav podle mě ztěžuje hraní neboť slovník nemá běžný hráč k dispozici a tedy nemůže si základní slova projít. Nemůže si audělat analýzu chybějících slov, atd. Žádný ze seznamů slov není veřejný, výjimkou budiž slova 2-5 písmen. Viz raul a slovo ocelotí. Slova nad 5 písmen se pak řeší velice proprietárně podle toho, co se v Blexu, Novexu… já bych vůbec nic neřešil pokud bych přišel na stránky ČAS, stáhl slovník povolených slov a mohl hrát proti počítači.

Slovník je také odrazující pro běžné lidi, protože termíny jako oó nebo žé podle mě nejsou akceptovatelné. Pořád se tu mluví o tom, že je to částice a ano je to napsáno ve SSČJ tak jak vznikl před 50 lety, ale ještě nikdo mi neukázal jediné literární dílo, kde by se to slovo vyskylto. Zpracoval jsem i korpus české poezie a ani tam jsem nenalezl jediné jeho užití. Možná to byl zřídka užívaný archaismus před 50 let, ale dnes je to slovo mrtvé. Se slovem žé je to podobné.

K poslední části, pokud projete konveraci, tak je to spíše naopak – já jsem předestřel co mi vadí a byl jsem označen za troubu, protože všichni jsou letadla.

Autor: Y | 01.05.2022 22:23 | Reagovat
Předmět: nikdo není dokonalý...

a tedy jistě ani pravidla pro posuzování přípustnosti slov pro SOUTĚŽNÍ hraní českého scrabble.
ale ono – zřejmě za vé jméno se stydící – “Y” zjevně nepobralo jednu věc: tato pravidla mají za cíl umožnit soutěžní hraní komunitě zájemců o hraní soutěží, a pro toto hraní jsou jednoznačná pravidla nezbytností, přičemž cílem zavedení těchto pravidel jistě není cepovat či cizelovat český jazyk… Tato komunita hráčů, reprezentovaná ČAS, pak tato pravidla dobrovolně (formou hlasování na Sněmech ČAS) přijala, a přijala i zásady pro případné budoucí úpravy těchto pravidel pro případy, že by to bylo v budoucnu potřeba.
Takže o “Y” má řadu možností jak se situaci mu zjevně nevyhovující napravit k obrazu svému – od “dospělých” jako je zapojení se do aktivit ČAS a na Sněmu přesvědčit většinu hlasujících o přijetí reforem podle jeho návrhů (samozřejmě i s tím, že vyřeší (čti zajistí) aby ty změny někdo zpracoval, nebo vytvoření s jeho názory souhlasící komunity a v ní hrní soutěží “po jejich” – vtom mu jistě nikdo nemůže ( a nesjpíš ani nechce) nijak bránit, až po (z mého pohledu poněkud dětinské) kverulování na komunikačních platformách ve stylu “vy všichni jste troubové a já jsem letadlo…”
uvidíme, kterou cestou se ono “Y” vydá?

Autor: Petr Kuča | 01.05.2022 21:44 | Reagovat
Předmět: Re: Patnáctiletý trol se zájmem o fantasy a počítačové hry

Už z toho, že nevíš, kdy používat “jsi” a kdy “si”, vyplývá, že se s tebou nemá vůbec cenu na toto téma bavit…

Autor: Tom | 01.05.2022 19:47 | Reagovat
Předmět: stav českého scrabble

@Y
Zdravím,

Celkem vaši frustraci ze seznamu (ne)povolených slov chápu, řekl bych, že to je docela častý jev, resp. možná spíš překvapení a nepoxhopení, pokud se “závodni” scrabblista začne bavit s někým, kdo scrabble hraje jenom doma s rodinou a o nějaké existenci asociace a pravidlech přípustnosti nemá ani ponětí.

Do velké míry to bude tím, že stěžejní pramen je SSJČ z roku 1989 (a poslední přidany pramen je z roku 2004), takže některá slova jako oó už se dnes nepoužívají, a naopak slovo jako ofotit, sushi, dron, hobit tam nejsou uvedená.
Navic každý slovník bude ovlivněn subjektivním názorem autora (což bude nejspíš i případ toho, které varianty oó, óó, ooó, óóó tam jsou uvedené).
Problémem je, jak je aktualizovat slovni zásobu přípustnou ve hře, aby odpovídala daným standardům doby – přidávat jednotlivá slova jde dost těžko (každý bude mít pocit, že tam chybí/přebývá jiné slovo), navíc by se buď muselo o každém hlasovat na sněmu nebo by se mohla stanovit nějaká slovníková komise, která by procházela jednotlivé návrhy a pak je předkládala sněmu – to bys vyžadovalo dost času a nevím, jestli by se někdo chtěl angažovat.

Ideálni by bylo vzít nějaky ucelený seznam (např soupis živocišných druhů, seznam značek aut), jako je již přidaný seznam místních jmen z roku 2007, a ten přidat mezi prameny, ale nemyslím, že něco takového vyšlo…
Někdo by takový seznam (případně revizi existujícího slovníku) musel udělat, pravděpodobně ve svém volném čase (ČAS na to peníze mít nebude), to myslím bude největší problém.

Autor: Martin Kuča | 01.05.2022 19:36 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Řekl bych, že jsi jdu dát kešu, ale tady by stejně nikdo nevěděl o co jde. Tady je to samá kvajáva.

Autor: Patnáctiletý trol se zájmem o fantasy a počítačové hry | 01.05.2022 18:36 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Oó…

Autor: Patnáctiletý trol se zájmem o fantasy a počítačové hry | 01.05.2022 18:31 | Reagovat
Předmět: pro Adélku

Neboj, já taky, proto už jsem poslední reakce přidal, aniž bych ty jeho bláboly četl.
Jo a anonyme, ještě něco. Ten „stav“ trvá už přes 20 let. Ano, už takovou dobu se český scrabblový slovník NEMĚNÍ, pouze se aktualizuje, když se v něm najde vyložená chyba. To jen tak na okraj, abys věděl, jak si ÚPLNĚ MIMO

Autor: Tom | 01.05.2022 18:24 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Omlouvám se, že jsem začal tuto diskusi. Nevím, co mě to popadlo, že jsem si myslel, že je to tady spolek dospělých lidí se kterými se dá diskutovat.

Považujte to za uzavřené.

Nashledanou.

Y

Níže přikládám sumář momentů pro pobavení:

Já> Scrabbex – online slvoník který ověřuje slova, 2-5 bez registrace, deslší s registrací a jen 100 denně: https://www.scrabblex.cz/
Adéla Svítková> Máte k dispozici ověřovací on-line slovník Pavla Podbrdského: https://www.scrabblex.cz/

???

Já> Cituji pravidla. Uvádím, že slovo činel je obsaženo ve Slovníku spisovné češtiny. Uvádím, že oó nesplňuje 5.1.2, že slova nesmí být používaná zřídka.
Tom> Když už chci něco kritizovat, stálo by za to něco si o tom nastudovat, jinak se akorát shodíte. Všechna (a tím myslím VŠECHNA) povolená slova pocházejí z akademických pramenů (Slovník spisovné češtiny, Slovník spisovného jazyka českého, Akademický slovník cizích slov aj.), kde lze najít i definice. OÓ podle kontextu citoslovce nebo částice (půjčte si z knihovny SSJČ, konkrétně díl III, a nalistujte si stranu 393), definici povoleného slova tudíž splňuje.

???

> se akorát shodíte
> obecná slušnost
> anonymně napadáte
> vyjadřování a mentálních pochodů odhaduji na maximálně patnáctiletého trola

Autor: Y | 01.05.2022 16:34 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble - pro Toma

Tome, Raul to pochopil hned.. já mám evidentně trochu delší vedení.. s tímto pánem (kterého dle úrovně vyjadřování a mentálních pochodů odhaduji na maximálně patnáctiletého trola se zájmem o fantasy a počítačové hry) je zbytečné diskutovat (ostatně jako s každým takovým anonymem, co si říká pseudonym Y..), proto navrhuji, ať si tady vede svůj SERÓZNÍ monolog ještě tak dlouho, jak ho to bude bavit….
Čím více mu budeme odpovídat, tím více serózní toto vlákno bude..

Autor: Adéla Svítková | 01.05.2022 15:46 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Tom: Rošáda se naopak vyvinula, aby kompenzovala původní nedostatky šachu a trvalo cca 4 století než se pravidla ustálily na aktuální formě. To nemluvím o tom, že pravidla FIDE byla aktualizovaná v roce 1972, aby zabránila rošádě s věží která vznikla proměnou pěšce na opačné straně šachovnice, což byl do té doby validní tah. Stejně tak braní mimochodem se vyvinulo až v 15 století. Tisíce šachistů analyzovaly v průběhu století hru tak, aby ji vylepšili. Da?

Snažím se tu vést trochu serozní diskusi.

Mimoto, má připomínka není k pravidlům samotným, ale naopak k jejich dodržování k aktualizaci ověřovacích slovníku.
Slovo činel je platné dle pramu v bodu 3.1.1. a nevylučuje ho žádné jiné pravidlo.
Slovo oó je neplatné dle 5.1.2.

Autor: Y | 01.05.2022 14:25 | Reagovat
Předmět: Re: stav českého scrabble

Trochu jsem se začal zajímat o šachy. Jejich pravidla jsou nedomyšlená. Třeba taková rošáda, to je přece úplná blbost. Nebo to, že partie často končí patem. Nechtěl by to někdo úplně celý předělat?
… tak asi jako takovýhle výkřik do tmy ten tvůj post působí.

Autor: Tom | 01.05.2022 13:49 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

344x norkový
63x norčí
1x ocelotový
21x ocelotí

Je mi líto norků, o to mít z nich kožichy se očividně staráme více než o jejich zájmy.

Autor: Y | 01.05.2022 11:59 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

*přídavné jméno

Autor: Y | 01.05.2022 11:43 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Tak ne, to je nedomyšlenost z mé strany:
Norčí a norkový.
Ocelotí a ocelotový.

Vlastnictví kožichu mění zájméno. Obě varianty by měly být přípustné.

Autor: Y | 01.05.2022 11:42 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Raul: Díky na nejlepší info. Aft máte pravdu, že oficiálně je stále zatím pouze ta:
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=aft
Ale i UJČ už uvadí:
> poznámky k heslu: Přestože v úzu se často objevuje i mužská podoba aft, jazykové a odborné příručky uvádějí pouze ženskou podobu afta.
Dle toho, co jsme našel v datech korpusu SYN verze 9 je mužská varianta velmi rozšířená.
Co se týká přivlastňovacího zájmena zvířete, tak podle mě každé zvíře musí mít přivlastňovací zájméno a to že se nevyskytlo v žádném slovníku neznamená, že neexistuje. Čestina se podle mě tvoří určitým morfologickým způsobem a pokud jsou pravidla dodrženy a slovo dává smysl, tak existuje.

V korpusu SYN verze 9 je slovo ocelotí 9x použito. Což je opravdu hodně vzhledem k tomu jak málo se ocelotech mluví. Bohužel v tomto případě to není platný tvar, tím je ocelotový jak je uvedeno v SSJČ, který je mimojiné v korpusu SYN verze 9 použit jen 1x (což je stále nekonečněkrát více než použití oó).

Autor: Y | 01.05.2022 11:35 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Činely hrají, činel je dobrý jako poklička na hrnec.

Autor: Raul | 01.05.2022 11:31 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Adéla Svítková: Pro úplnost bych podotknul, že nejsem anonym. Předpokládám, že tu všichni oceňují slova a jejich význam. Anonym je někdo, kdo se pod dané dílo nepodepíše a to je ponechánobez podpisu, já jsem zce-ali jistě podepsán a to jako Y. Nemusí se Vám líbit jak jsem podepsán, ale to samo o sobě neznamená, že jsem anonym Defakto to můžete nazývat pseudonym.

Dále bych dodal, že nikoho nenapadám – ani nevím čím by to podle Vás mělo být. Defakto nehovořím kriticky ani o Scrabble, ani o ČAS a ano o žádné konkrétní osobě. Vyjadřuji frustraci nad stavem slovníku a pokud je někdo viný za jeho stav, tak jsou to všichni hráči Scrabble včetně mě, že ho neudělali lepší. Jiří Novotný, Petr Vetešník a Pavel Podbrdský udělali pro slovník kus práce. ČAS mohu vinit maximálně z toho, že pramenech slov, které uznává jsou příliš neaktuální a že slova která uznávaná neodpovídají bodům v 5. Například kešu skutečně v pravenech nejsou.

Hraní s počítačem má velké výhody, nemusíte interagovat s lidmi. :)

Autor: Y | 01.05.2022 11:20 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Tom: Vy si myslíte, že když se odvolávám na bod 5.1.2, který zapovídá slova řídká, že jsem nečetl pravidla a nemám dostupné všechny prameny, které jsou tam zmíněny?

SSJČ je mimojiné už ředu let také zdigitalizován:
https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=o%C3%B3&sti=EMPTY&where=full_text&hsubstr=no

A scany všech dílů jsou dostupné přes eduiID v MZK:
https://www.digitalniknihovna.cz/mzk/search?q=%20Slovn%C3%ADk%20spisovn%C3%A9ho%20jazyka%20%C4%8Desk%C3%A9ho%20

Jak si myslíte, že vím, že slovo činel je tam uvedeno jako singulár činely?
https://ibb.co/j4h45yb

Skutečně se velmi shodím… je velmi snadné říct protistraně že tomu nerozumí?

> napište autorům z Ústavu pro jazyk český České akademie věd, že její slovníky nestojí za nic

Tady Vás nejspíše potěším, ale už se stalo. Žádný digitální slovník mimo online přístupku k digitalizovanému SSJČ není k dispozici.
Psal jsem si i UČNK, že v korpusu je spousta chyby se spřežením slov dohromady a ti mi to také potvrdili.

Autor: Y | 01.05.2022 11:00 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

… jo a začít něco kritizovat, když jsem se o to teprve „začal více zajímat“, tomu říkám odvaha. Půjčte si z knihovny akademické prameny, z nichž se scrabblový slovník skládá (odkaz na jejich seznam jsem uvedl v příspěvku níže), a napište autorům z Ústavu pro jazyk český České akademie věd, že její slovníky nestojí za nic. (Jak absurdní…)

Autor: Tom | 01.05.2022 10:03 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble - PŘIHLÁŠENÍ

Anonyme Y. Nikoli. Přihlášení dole znamená, že se registrujete jako hráč, abyste se se jako takový mohl účastnit turnajů a na ně se na těchto stránkách registrovat.

Toto fórum funguje tak, že je potřeba (respektive je obecná slušnost) se pod svůj příspěvek podepsat.
Anonymové jsou obecně vnímáni jako záškodní štváči a pak je skoro nikdo nebere moc vážně, bohužel.

Líbí se mi vaše zapálení a bylo by skvělé jej využít pro dobrou věc, ale asi není úplně dobré, když se urputně pustíte do kompletního předělání něčeho, co tady existuje a vyvíjí se nějakých 25 let a vy se rozhodnete doma ze židle, že to dneska celé revolučně změníte k lepšímu.

Pokud chcete opravdu pomoct stav zlepšit, budu se trochu opakovat, ale lepší než hrr je cesta pomalá.
Lepší než hraní s počítačem je hrát s opravdovými lidmi, které tady anonymně napadáte.
Takže mé doporučení je, ukázat se osobně na turnaji (možná tedy v tomto případě raději opravdu zůstaňte zatím anonymní :DDD zkusit své síly proti živým hráčům, a třeba za rok za dva, až se trochu více seznámíte s prostředím a aktuálním stavem věcí, se zkusit zeptat vedení ČAS, zda byste nějak osobně mohl přispět k inovaci českého scrabblu. Ono s tím totiž souvisí spousta práce, o které třeba zatím nemáte ani tušení, a do které se nikdo moc nehrne.

Autor: Adéla Svítková | 01.05.2022 09:56 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Když už chci něco kritizovat, stálo by za to něco si o tom nastudovat, jinak se akorát shodíte. Všechna (a tím myslím VŠECHNA) povolená slova pocházejí z akademických pramenů (Slovník spisovné češtiny, Slovník spisovného jazyka českého, Akademický slovník cizích slov aj.), kde lze najít i definice. Seznam pramenů viz zde (pod heslem PRAMENY): http://scrabble.kamenice.sweb.cz/01f.htm
HM je částice, OÓ podle kontextu citoslovce nebo částice (půjčte si z knihovny SSJČ, konkrétně díl III, a nalistujte si stranu 393), definici povoleného slova tudíž splňuje. Cituji: „citosl. n. část. vyj. nejrozmanitější osobní pocity, zvl. podiv, překvapení, bolest, streach, hrůzu n. odpor…“
Takže ne, stav českého scrabble je stále dobrý.

Autor: Tom | 01.05.2022 09:50 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Prosím, po prohledání 9 356 274 Slovníku spisovného anglického jazyka vedeného při katedře význačné britské univerzity (jméno nesmím prozradit), se slova CHALLANGE a CHALLANGED nevyskytují.

A afta je ta, cí je zkrácené jací, nikoli všechna zvěř má přivlastňovací zájmeno takto – ocelotí mě taky jednou zklamal.
Bohužel se nemohu přidat k Adélině pozvání na turnaje a schůzi, neb zjevená urputnost, témata frustrace a obecná podivnost čnící z celé diskuzní větve by mohla křehké společenství poškodit. Ale nemám nejmenší právo vám to zakázat.

Závěrem – taková jsou pravidla, podle kterých se to hraje. A bez pravidel to prostě nejde.
Protože zakázaný uvolnění se vám líbit nemusí, krosček na kořen nosu naopak ano, ale nehraje se to tak, protože jsou pravidla i pro hokej.

Autor: Raul | 01.05.2022 08:40 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Nejvíce jsem asi frustrován ze slova činel. Není to nové slovo. Je to jasně uvedeno jako singulár u slova činely i ve Slovníku spisovné češtiny. Ne žádná poznámka, že by se to někde mohlo psát. Je známé, používané a obsahuje ho běžná kontrola pravopisu.

Autor: Y | 01.05.2022 03:39 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Ani v korpusu české poezie 1 700 sbírek, 75 000 textů, 2 500 000 veršů, 15 000 000 slov:
https://www.versologie.cz/sciap/prihlaska.html
Se slovo oó nevyskytuje.

Autor: Y | 01.05.2022 02:41 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Aha, ono se dá dole i zaregistrovat.

Mimochodem, možná jsem nezminil, proč ten slovník pro mě tak důležitý. Pro hraní se strojem je naprosto nutné, aby byl slovník slov kvalitní, nekvalitní slovník dělá hru naprosto nehratelnout ze dvou důvodů:
1) Pokud dám stroji právo na challange, tak všechna validní slova, která nejsou ve slovníku jsou okamžitě challanged.
2) Pokud má stroj ve slovníku slova, která nejsou skutečně slovy, dává mu to velkou výhodu, aby zahrál slova tři i více slov současně, tím, že vhodně položí písmena do rohů, paralelně atd.

Autor: Y | 01.05.2022 00:06 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Dobrý den,

Za příspěvek se nestydím :), jsem jen paranoidní a Y je inicál slovníku, který buduji.

Scrabblex jsem sám zmiňoval, defakto všechny zdroje, co jsou k nalezení jsem již viděl. Psal jsem si UJČ a UČNK. I PDF, které označujete jako výkladový slovník, který ale není výkladový. To, že je oó částice není výkladem, to je tvrzení, které se mi nepodařilo nikde ověřit. Na slovo žé se dá najít obdobná informace na:
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/ze
Ale mám obavu, že jeden zdroj ji přejímá z toho druhého a originální zdroj ani jedno neuvádí.

Zpracoval jsem Korpus ČNK SYN verze 9: https://wiki.korpus.cz/doku.php/cnk:syn:verze9
Našel jsem celkem 4 354 418 709 slov, která nejsou vlastními jmeny (a v základním tvaru neobsahují první písmeno velké). Celkem 4 451 406 unikátních slov. Pro slova oó a žé jsem nezaznamenal jediný výskyt a to dokonce ani jako překlep. Bod 5.1.2 zapovídá slova řídká. Nejsem sto zatím nikde ověřit, že ta slova skutečně existují, což samo evokuje, že jsou řídce používaná nebo neexistující.

Zkusil jsem také vzít Ottův slovník naučný. Zpracoval slova ze všech dílů včetně příloh a extrahoval 1 310 190 unikátních slov. Oó jsem zde nalezl pouze pouze při popisu výslovnosti a to samé žé – například výslovnost Jais.

Naopak chybí běžné věci:
Na první pohled: ghí, hybaj, sushi… činel, čtivo, čůrá, čůrek, dbaní, domaž (a podobná slova s předponou do/od/o, těch je celá řada), dron, elox, halonový, hobit a ork (ale obsahuje elf), cháni (ale obsahuje chán), kešu (ale obsahuje pistácie), masna, osmák (ale křeček je), otyle, viď…
Ve verzi Plus pa například, tam toho bude mnoho zatím jsem vůbec nezkoumal:
Obsahuje aft, chybí aftů a aftům.
Obsahuje agama, ale chybí agamí.
To jenom jak jsem to teď očima přešel proti scrabblex.cz.

Autor: Y | 30.04.2022 23:28 | Reagovat
Předmět: Re: Stav českého Scrabble

Dobrý den,
máte pravdu v tom, že stav českého Scrabble by stálo za to podpořit. Jste vítán v účasti na zasedáních ČAS nebo kvalifikačním turnaji, kde se můžete seznámit s aktuálně aktivně hrajícími spoluhráči, seznámit se s prostředím a aktuálním stavem, a pokusit se o razantní zvelebení českého Scrabblu!

Bylo by hezké, kdybyste se pod svůj příspěvek nestyděl podepsat. Mne je třeba osobně nepříjemné komunikovat se štvavými anonymy.

Co se týče slovníku.

1. Máte k dispozici ověřovací on-line slovník Pavla Podbrdského: https://www.scrabblex.cz/

2. Existuje výkladový slovnik 2-3 písmennych slov, ke stažení zdarma například zde:
https://stoh.su.cvut.cz/phprs/file.php?id=8_1569505047_slovnik_2_a_3_pism_ennych_vyrazu

Pokud si zde vyhledáte všechny níže uvedené výrazy a stále budete mít dotazy, napište. A pokud se i podepíšeme, třeba vám na to i někdo slušně odpoví :)

Zdravím, Ada

Autor: Adéla Svítková | 30.04.2022 21:26 | Reagovat
Předmět: Stav českého Scrabble

Začal jsem se v poslední době zajímat více o Scrabble a zjistil docela neútěšnou situaci s oficiálním slovníkem slov.

Defakto existují následující slovníky
Blex (Jiří Novotný) – volně dostupná slova 2-5 pro hru Klasik: https://scrabble.hrejsi.cz/pravidla/blex.htm
Novex (Petr Vetešník) – digitální, ale ne volně dostupný slova 2-9 pro Klasik i Plus: http://vetesnik.webpark.cz/velex/velex.htm – cena 300/600 Klasik/Plus – odkaz již nefunguje
Scrabbex – online slvoník který ověřuje slova, 2-5 bez registrace, deslší s registrací a jen 100 denně: https://www.scrabblex.cz/
Zdroj ČAS – snížené a zvýšené tóny, názvy českých a řeckých písmen

Procházím blex… co tam dělá oó? Podle všeho jeho jediný význam je, že je to povolené slovo v českém Scrabble. Co je žé? Trochu ostupně:
ba – nářečné
bé, bu – citoslovce?
cí?
hm – citoslovce?
id,il,in – latina?

a tak mohu pokračovat. Nevylučuje 5.2.1 všechny citoslovce?

Pro vlastní implementaci hry není dostupný žádný slovník.
Dobře, postavím si vlastní, ale nejsem si jistý, jak mám zreprodukovat slova, která do daného slovníku očividně nepatří.
Názvy značek aut: volvo, fiat, opel, ale není tam audi? A nejsou náhodou značky aut vlastní jména? A nevylučuje 5.3.2 slova s velkými písmeny?
Zkratky jako aids a bios? Opět velká písmena.
Atd.

Celkově to ve mě vzbudilo dosti frustraci.

Autor: Y | 30.04.2022 20:41 | Reagovat