26. 10. QT Praha Info Přihlášení Přihlásit
27. 10. MR2 Praha Info Přihlášení Přihlásit
23. 11. MR Praha Info

Dotaz k pravidlům

Přidat příspěvek
Předmět: Re: Dotaz k pravidlům

Ještě krátké doplnění. Kromě prvního tahu, kdy je deska prázdná a kdy je nutné hrát přes středové pole, je ještě zakázané hrát “odděleně od již ležících kamenů”.
Jeden z nově položených kamenů tedy musí hranou navazovat na již ležící kámen.
Dá se to říci i tak, že buď to “hlavní” slovo musí být zahrané s použitím alespoň jednoho již ležícího písmena, nebo v opačném případě musí existovat alespoň jedno slovo vytvořené tím jednopísmenným rozšířením v kolmém směru.
Snad je to teď jasnější

Autor: pavelp | 15.10.2018 16:10 | Reagovat
Předmět: Re: Dotaz k pravidlům

Sice úplně nerozumím termínu “dvoupísmenný základ nového slova v jiném směru”, ale pokusím se pravidla prostě přeformulovat, snad to odpoví na Váš dotaz.

V jednom taku můžete položit 1 až 7 písmen tak, aby všechna tato položená písmena byla součástí jednoho jediného slova, které na desce bude ležet buď svisle (ve jednom sloupci) nebo vodorovně (v jednom řádku). Tato písmena musí tvořit souvislý celek bez mezer, pokud bereme v potaz i písmena, která již na desce ležela před tímto tahem (můžete tedy hrát přes jedno, nebo i více již ležících písmen, ale musíte vyplnit všechny “mezery”).

Samozřejmě tímto tahem mohou vzniknout další nová slova ve směru kolmém ke směru tohoto “hlavního” slova (jedno, ale i více; maximálně tolik, kolik zahrajete v daném tahu kamenů), ale všechna tato slova vznikají jednopísmenným rozšířením z již položených kamenů (tedy 1 ležící kámen je rozšířen na 2-písmenné slovo, 2 ležící kameny na 3-písmenné slovo, atd.). A všechna tato nově vzniklá slova musí být smysluplná.

To co ta věta z pravidel se snaží vyjádřit je, že nemůžete v jednom tahu zahrát “do úhlu”, nebo “paralelně v několika sloupcích nebo řádcích zároveň”, nebo “více slov oddělených mezerami v jednom řádku nebo sloupci”, případně nějakou kombinaci uvedených možností.

Vodorovný, nebo svislý směr hry v jednom tahu nijak nezavazuje hráče do dalších tahů – v následných tazích hráči mohou i nemusejí měnit směr tahu (vodorovný/svislý) zcela podle svého uvážení.

Autor: pavelp | 15.10.2018 16:01 | Reagovat
Předmět: Dotaz k pravidlům

Dobrý den, chtěla bych si upřesnit pravidla: Věta "Všechny nově položené kameny musí ležet ve stejném řádku nebo sloupci " znamená, že pokud položím kameny tvořící slovo a zároveň některý z použitých kamenů vytvoří např. dvoupísměnný základ nového slova v jiném směru, nelze již k tomuto slovu v novém směru doplnit žádný další kámen?
Děkuji

Autor: Helena | 15.10.2018 14:34 | Reagovat