Poslední turnaj:

Výsledky turnaje zatím nejsou k dispozici.

18. 05. QT Hradec Králové Info Přihlášení Přihlásit
19. 05. LIGA Hradec Králové Info
08. 06. QT Kadaň Info

Švýcarský systém

Tento turnajový systém se podobá pavoukovi v tom, že hráči se stejným počtem výher v předcházejících kolech hrají (pokud možno) spolu, na konci zvítězí ten hráč, který vyhrál nejvíce partií. Na rozdíl od pavouka však ve švýcarském systému všichni hrají všechna kola až do konce. Podrobná pravidla pro švýcarský systém má propracována například mezinárodní šachová federace FIDE. Tato pravidla jsou komplikovaná, hlavní myšlenky proto shrnujeme níže.

Zjednodušeně řečeno: po každém kole se hráči seřadí podle počtu bodů (za každou výhru mají jeden bod, za remízu půl bodu). Potom se páry hledají uvnitř skupin hráčů se stejným počtem bodů. Nesmí však dojít ke spárování hráčů, kteří už spolu hráli v některém z předcházejících kol. V takovém případě se aplikují složitá pravidla (hráči se v seznamu posunují níže nebo výše), jejichž cílem je najít optimální párování při splnění zmíněné podmínky.

Před prvním kolem mají všichni hráči 0 bodů, proto není možné je podle počtu bodů seřadit. Přesto však je vhodné, aby hráči byli seřazeni podle předpokládané síly. Pokud by například dva nejlepší hráči potkali už v prvním kole, došlo by k předčasnému finále. Jeden z nich by pravděpodobně ztratil bod a dostal by ve druhém kole slabšího protivníka. Vůči svému šťastnějšímu soupeři z prvního kola by pak byl znevýhodněn nejen ztrátou bodu, ale ještě navíc nízkou hodnotou Buchholzova kritéria (nebo by byl naopak zvýhodněn v případě, že jako druhé kritérium bylo použito skóre).

Proto bývají hráči do prvního kola nasazováni podle žebříčků, které vycházejí z dřívějších turnajů a řadí hráče podle jejich síly. Pokud má turnaj n účastníků, nastupuje do prvního kola první hráč proti (n/2+1)-tému hráči, druhý proti (n/2+2)-tému atd.

Závěrečné pořadí hráčů po posledním kole se stanoví na základě počtu bodů (za výhry a remízy) a na základě doplňkových kritérií tam, kde hráči získali stejný počet bodů (scrabble používá TurČAS.Tato kritéria mají vliv pouze na závěrečné pořadí, ne na párování hráčů v jednotlivých kolech! Pro párování se jako doplňkové kritérium používá hodnota žebříčku (popř. hodnoty více žebříčků) a příjmení a jméno podle abecedy. V pozdějších kolech však už pro tato kritéria není moc prostoru vzhledem k omezujícím podmínkám na správné párování.

Párovací systém je obohacen o podmínky, které zajistí, aby u žádného hráče počet her, ve kterých tento hráč začínal, nepřevyšoval počet her, ve kterých nezačínal, o více než o 1.