27. 04. T Třinec Info
18. 05. QT Hradec Králové Info
19. 05. LIGA Hradec Králové Info

Buchholz

Buchholz neboli tzv. "Buchholzovo kritérium" se používá jako jedno z možných doplňkových kritérií pro určení závěrečného pořadí hráčů na turnaji vedeném švýcarským systémem (hlavním kritériem obvykle bývá počet výher).

Zhruba řečeno, buchholz hráče se rovná součtu bodů, které v daném turnaji získali za výhry a za remízy všichni jeho protihráči. Například pokud se hrála dvě kola, hráč A vyhrál nad B, prohrál s C a hráč B remizoval s C, potom buchholz hráče A jsou:

  1. všechny body jeho prvního protivníka B (tj. půl bodu za remízu B:C)
  2. a dále všechny body jeho druhého protivníka C (tj. 1,5 bodu za výhru nad A a remízu s B,

dohromady tedy 2 body.

Smyslem buchholze je zabránit situacím podobným té, kdy někdo v prvním kole úmyslně prohraje, dostane se tak mezi slabší hráče a na nich potom snadněji rýžuje body. Výhra nad slabými protihráči se buchholzem stává méně cennou než výhra nad silnými protihráči.

Jemnější verze buchholze (obsažená v programu Swiss Perfect od verze 98 a používaná jako součást Brightwellova kritéria v roce 2000 a kritéria TurČAS od roku 2001) navíc řeší případ, kdy některý z protihráčů neodehrál všechna kola (např. odstoupil z turnaje, pozdě přišel, byl lichý apod.). V takovém případě daný hráč za neodehrané kolo přispěje do buchholze svých protivníků (z jiných kol) polovinou bodu, jako by v tomto kole remízoval, ne nehrál. A to bez ohledu na to, že sám si do svých bodů za toto kolo přičte buď nulu (pokud třeba odstoupil z turnaje), nebo bod za "výhru" (pokud byl lichý).

Shrnutí: Tady jsou přesná pravidla, jak se počítá Buchholz na turnajích ČAS od roku 2000. Počítáme hodnotu Buchholze B(H) pro hráče H, který hrál se soupeři S1 až Sn.

  1. Za každé kolo, ve kterém hráč byl H nasazen proti živému soupeři Si, se do B(H) přičte součet BSi(H), který je popsán níže. Nepočítají se kola, kdy H byl lichý, tj. pomyslně nastoupil proti fiktivnímu hráči BYE. Počítají se však kola, kdy nastoupil nebo měl nastoupit proti živému soupeři a partie byla z nějakého důvodu kontumována (včetně důvodu nedostavení se včas k partii). Do BSi(H) se za každou partii, ve které byl Si nasazen proti živému soupeři (včetně partie proti H), přičte 1, pokud Si tuto partii vyhrál, 0 pokud ji prohrál a 0,5 při remíze.
  2. Za každé kolo, ve kterém Si nebyl nasazen proti živému soupeři (např. protože byl lichý, protože se neúčastnil párování hráčů z důvodu pozdního přistoupení k turnaji nebo předčasného odstoupení z turnaje), se do BSi(H) přičte 0,5.
  3. Za každé kolo, ve kterém hráč H nebyl nasazen proti živému soupeři, se do B(H) místo BSi(H) přičte N/2, kde N je celkový počet kol turnaje.
  4. Na závěr poznamenejme, že i buchholz má své nevýhody a při turnajích, kdy byl sehrán jen minimální nutný počet kol, sehrává výraznější úlohu, než se zdá být spravedlivé. Proto se zkouší i jiné, takzvané Brightwellovo kritérium, které kombinuje výhody buchholze a skóre (bodů za slova v partii), nejnověji pak i kritérium TurČAS, které navíc zahrnuje rozdíl skóre a korekci výhody častěji začínajícího hráče.

Varianty

Buchholz 97

Takto označujeme způsob výpočtu Buchholze, který byl implementován v programu Swiss Perfect 97 (a tudíž aplikován až do 3. kvalifikačního turnaje 1999; na čtvrtém už byla použita novější verze Swiss Perfectu). Od výše popsaného postupu se liší tím, že ignoruje fakt, že hráč některé partie nesehrál (přišel pozdě, odstoupil z turnaje, měl v daném kole volný los). Je tedy jednodušší, pouze sečte body soupeřů (včetně bodů za volný los).

Median-Buchholz

Od Buchholze se liší tím, že vynechá body nejsilnějšího a nejslabšího soupeře. Na turnajích ČAS byl zatím použit jen jednou, a to na mistrovství republiky juniorů v roce 2000.